Blog

Kuny pod dachem w Krakowie

Naprawa dachu po kunie. Jak uniknąć szkód?

W Krakowie szkodnikiem, który wyrządza właścicielom domów najwięcej szkód, jest kuna. Bez względu na to, czy jest to kuna domowa czy leśna, to straty jakie powoduje są olbrzymie. Nie raz w realizacjach pokazywaliśmy stan dachu i ocieplenia po jej pobycie (lub raczej mieszkaniu), dlatego wszystkim, którzy nie znają tematu lub do tej pory nie zastanawiali się nad konsekwencjami bagatelizowania jej obecności, polecamy przeglądnięcie poniższych wpisów 👇
👉 Remont dachu po kunach
👉 Zniszczenia po kunach, czyli do czego może doprowadzić zwykła kuna
👉 Wymiana pokrycia dachowego – dachówki Gerard – Rudniki

Kuna pod dachem

Kuny to zwierzęta, które w doskonały sposób potrafią sobie zawłaszczyć nasze poddasza i dachy. Ich aktywność w obrębie naszych nieruchomości można zauważyć wraz z nastaniem przymrozków i zimnych nocy. Wtedy kuny poszukują ciepłego i przytulnego gniazdka, a sposób, w jaki tradycyjnie układamy pokrycia dachowe, sprzyja ich bytowaniu. Dodając do tego liczne szczeliny w konstrukcji i podbitce, mamy receptę na nieproszonych lokatorów. Musicie wiedzieć, że kuna potrafi wspinać się po pionowej ścianie, a aby wejść pod pokrycie dachowe potrzebuje zaledwie 3-4 cm otworu. Dlatego właśnie większość zabezpieczeń jest niewystarczająca. Co przyciąga kuny pod nasze dachy? Gwarancja ciepła i bezpieczeństwa, a to dla niej, zwłaszcza w okresie zimy, nie lada rarytas. Wełna mineralna stosowana jako izolacja to dodatkowe ocieplenie dla niej, a kuny przygotują sobie korytarze i wyznaczą miejsca legowiska, spożywania zniesionych pod dach posiłków, a nawet specjalne miejsce na toaletę. Często można usłyszeć, że lokatorzy domu nie mieli pojęcia, że pomieszkują z nimi kuny, ale często mieli wrażenie, że na strychu pojawiają się duchy. Dziwne, niepokojące odgłosy mogą dochodzić spod dachu, zwłaszcza, jeśli w kuna ma wiele młodych, które jako zwierzęta nocne dokazują właśnie po zmroku.

Z trwałym i skutecznym pozbyciem się kuny z poddasza lub strychu domu jest duży problem. Kuna to drapieżnik i warto o tym pamiętać próbując się z nią skonfrontować. Jest waleczna i raczej nie przestraszy się nawet dorosłego człowieka. Jeśli jest w towarzystwie swoich młodych, może być jeszcze bardziej agresywna. Jeśli nawet odstraszymy jedną, to warto wiedzieć, że w ślad za nią pojawią się kolejne. Wabi je zapach pozostawiony przez poprzedniczki. Kuny biorą jakiś obszar w posiadanie, zaznaczając go swoimi zapachami. Gdy nowa kuna wkroczy na teren innej, to stara się ów zapach zetrzeć. Dlatego właśnie kuny przegryzają kable i rozrywają matę pod maską samochodu. Tym sposobem próbują zaznaczyć swoją dominację. To samo będzie z „mieszkankiem” pod dachem. nawet jeśli sezon zimowy się zakończy, to można być praktycznie 100% pewnym, że wraz z przymrozkami kuny znajdą już wcześniej zamieszkane gniazdo i rozgoszczą się, dokonując coraz większych zniszczeń.
Istnieje tylko jeden skuteczny sposób na pozbycie się kun spod dachu. Ułożenie pełnego deskowania, które schowa ocieplenie, a jednocześnie nie pozostawi wolnej przestrzeni do założenia gniazda, powinno rozwiązać problem. Ignorowanie problemu tych zwierząt spowoduje, że ocieplenie będzie do wymiany i dach będzie czekać konkretny remont.

Jak naprawić dach po kunach?

Jeśli dojdzie do powstania szkód w ociepleniu pod dachem, to konieczne będzie wykonanie remontu całego pokrycia. Jako firma dekarska nie raz dokonywaliśmy już napraw po kunach, a na szczęście dla zlecających całą operację można spokojnie wykonać bez konieczności ingerencji w pomieszczenia znajdujące się bezpośrednio pod pokryciem dachowym. Jak wygląda naprawa dachu po kunach? Najpierw ściągamy materiał dachowy (blachę lub dachówkę), wyjmujemy ocieplenie, które zostało zanieczyszczone przez kuny i wymieniamy je na nowe. Następnie przygotowujemy deskowanie, które zabezpieczy ocieplenie oraz dach przed ponowną inwazją kun. Na to idzie folia oraz pokrycie dachowe (oczywiście wykorzystujemy to, które wcześniej zdjęliśmy z dachu).

Poniżej mała galeria ukazująca działania kun na dachach w Krakowie i okolicach.