Blog

Franc Deker na Festiwalu Zawodów w Krakowie

Franc-Deker na Festiwalu Zawodów 2024

W poprzednim wpisie, na temat promowania zawodu dekarza wśród młodzieży, pokazywaliśmy naszą obecność na prezentacji zawodów w jeden ze szkół. Wraz z PSD mieliśmy niesamowitą przyjemność być obecni na całkiem sporym wydarzeniu, jakim jest Festiwal Zawodów, organizowany corocznie w Krakowie przez Departament Edukacji przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Impreza odbywa się tuż przed jednym z ważniejszych momentów w życiu ósmoklasistów, a mianowicie przed rozpoczęciem rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Jaki jest cel Festiwalu Zawodów?

Celem festiwalu jest zaprezentowanie młodym ludziom w jednym miejscu szkół branżowych, do których mogą aplikować. Wszystko po to, aby pokazać im, czego mogą się spodziewać po konkretnej profesji, ale również, aby przekonać ich, że zdobycie zawodu to możliwość stosunkowo łatwego usamodzielnienia się i lepszy startu w dorosłość. W trakcie festiwalu Zawodów można zobaczyć, jak wygląda praca fryzjera, dekarza, fizjoterapeuty, masażysty, higienistki stomatologicznej i wielu innych. Nie brakuje również przedstawicieli służb mundurowych, które również zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Każda profesja stara się zaprezentować jak najlepiej, co możecie zobaczyć w galerii na dole strony.

Franc Deker na Festiwalu Zawodów w Krakowie

Franc-Deker na Festiwalu Zawodów 2024

W tym roku postanowiliśmy aktywnie włączyć się w prezentację naszego zawodu i wielopokoleniowo wzięliśmy udział w spotkaniu z młodzieżą. Były zabawy prawdziwym narzędziami dekarskimi, a nawet akrobatyka na linach 🙃. Chętni mogli spróbować swoich sił w zaginaniu blachy na rąbek, poczuć pracę i moc gwoździarki, przymierzyć się do obróbki łupka, a także zawisnąć na linach jak prawdziwi alpiniści dekarze.

Festiwal Zawodów to świetna sprawa dla młodych ludzi, którzy z racji digitalizacji ich świata, mogą nie posiadać pełnej wiedzy o możliwościach, jakie przed nimi stoją. Dzisiejsze decyzje są ważne i będą miały odzwierciedlenie w ich codziennym życiu, więc dobrze jest, nie tylko mieć wybór, ale i dokonać tego właściwego.