Blog

Jak zostać dekarzem?

Zawód: dekarz – jak zostać dekarzem?

Kim jest dekarz i czym się zajmuje, to chyba wie każdy. Dla tych, którzy jednak chcieliby przeczytać kilka słów na ten temat, już w zeszłym roku przygotowaliśmy wpis, w którym opowiadamy o naszym zawodzie, o różnicach pomiędzy blacharzem a dekarzem, a na koniec sprzedajemy kilka ciekawostek z zawodu. Zainteresowanych odsyłamy do wpisu – Dekarz czy blacharz. A na dzisiaj przygotowaliśmy wpis o tym, jak można zostać dekarzem, jakie wyzwania stoją przed dekarzem w Krakowie i jakich zleceń można się spodziewać na naszym rynku.

Jak zostać dekarzem?

Najłatwiej mają Ci, którzy urodzili się w tak zwanej „dekarskiej rodzinie”, gdzie tajniki pracy dekarza i wiedza są przekazywane z pokolenie na pokolenie, czyli z ojca na syna. Wtedy nie tylko o fachową wiedzę łatwiej, ale o merytoryczne wsparcie doświadczonego dekarza, nierzadko mistrza dekarstwa również.

Tych, którzy jednak nie mają tradycji dekarskich w rodzinie, a chcą pracować jako dekarz, branża blacharsko-dekarska nie odeśle z kwitkiem, ale chętnie przyjmie w swoje szeregi i przyuczy do zawodu.
Jakie możliwości młodzi adepci dekarstwa mają przed sobą?
Jeśli ukończyłeś gimnazjum i rozglądasz się za dostępnymi opcjami w tym zawodzie, to najlepiej zapisać się do 3-letniej szkoły zawodowej – budowlanej o specjalności dekarz, a na końcu edukacji zdać egzamin w formie pisemnej i praktycznej. Dla osób dorosłych istnieją kursy kwalifikacyjne, na których przyuczają do zawodu, nie trzeba stricte wracać do szkoły.

Jeśli jednak już wykonujesz pracę jako dekarz i zdobywałeś wiedzę o zawodzie pod okiem doświadczonego specjalisty i możesz udokumentować swoje minimum 3-letnie doświadczenie w pracy, to istnieje możliwość zdawania egzaminu na takich samych zasadach, jak po szkole zawodowej.

Dekarz w Krakowie – jakie wyzwania przed nim stoją?

Pracy dla dobrej i fachowej firmy dekarskiej w Krakowie nie zabraknie. Rynek krakowski, jak również małopolski cały czas dynamicznie się rozwija, boom w deweloperce i jednocześnie wśród inwestorów indywidualnych cały czas trwa, a sprzyjające warunki pogodowe powodują, że nie przerywamy pracy, nawet w okresie zimowym.
W Krakowie, poza zleceniami na pokrycia dachowe dla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, można również zająć się wymianami pokryć dachowych na budynkach zabytkowych lub sakralnych. Temat na pewno bardziej skomplikowany i wymagających ogromnego doświadczenia i precyzji, ale z pewnością specjaliści – dekarze posiadający takie umiejętności, na brak pracy nie narzekają i narzekać nie będą.

Wszystkich chętnych do podjęcia pracy w zawodzie dekarza gorąco do tego zachęcamy. Zawód ten przeżywa swój renesans i z pewnością nie należy do zawodów, które znikają z rynku pracy, a wręcz zapotrzebowanie na fachowców jest coraz większe.

Leave a comment