Blog

dekarz

Dekarz czy blacharz?

Dzisiaj wpis z gatunku lekkich. Tym razem sięgniemy troszkę do historii naszego zawodu, opowiemy skąd się wzięła nazwa dekarz, jaka jest różnica między blacharzem i dekarzem, czym się ten prawdziwy dekarz zajmuje, a na koniec kilka ciekawostek z zawodu.

Dekarz

Na początek piękna definicja dekarza (który jako zawód pojawił się na rynku pod koniec XIXw.) zaczerpnięta z wikipedii i uzupełniona innymi źródłami. Dekarz to rzemieślnik, zajmujący się pokrywaniem, naprawianiem i konserwacją dachów materiałami dekarskimi, czyli dachówkami, blachą, gontem, łupkiem lub strzechą. Zajmuje się również montowaniem urządzeń, które odprowadzają wodę z dachu.
Zawód dekarza wyodrębnił się z zawodu cieśli, który po wykonaniu konstrukcji dachu pozostawiał kwestię pokrycia dachu właśnie dekarzowi. Nazwa pochodzi od słowa dek – pokrycia dachowego z targanej słomy, przyciśniętej młodymi drzewkami i ciężkimi gałęziami. Z tego określenia pochodzi słowo dekować, czyli układać dach. A sama nazwa dekarz pochodzi najprawdopodobniej z języka niemieckiego.

Czym się różni blacharz od dekarza?

Blacharz to rzemieślnik, który wyspecjalizował się w wykonywaniu elementów z blachy (pokryć dachowych, obróbek czy też rynien). Dekarz jest pojęciem bardziej ogólnym i jak pisałem wyżej dotyczy rzemieślnika zajmującego się pokrywaniem dachów różnymi materiałami. Obecnie różnica między blacharzem a dekarzem zaciera się i firmy dekarskie oferują pełny zakres usług i wykonują dachy przy użyciu każdego dostępnego materiału.

Oferta firmy dekarskiej

Czym się zajmuje rzetelna firma dekarska? O tym można oczywiście przeczytać na naszej stronie internetowej, a w szczególności polecamy cały dział z zakłądki DACHY. Poza wykonywaniem dachów (z wszystkich rodzajów pokryć), obróbek blacharskich, rynien, parapetów, obróbek kominów, montażem śniegołapów wykonujemy na zlecenie inwestorów przeglądy dachów i wykonujemy ekspertyzy techniczne (inaczej zwane opiniami technicznymi). Oczywiście posiadamy wszystkie niezbędne uprawnienia.

Ciekawostki dekarskie

Pewnie nie każdy z Was wie, że również my mamy swoje zawody – Mistrzostwa Świata Młodych Dekarzy. Odbywają się one co roku i w 2016 w październiku impreza odbędzie się w Polsce, w Warszawie. Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Dekarzy zawody będą się odbywać w 3 kategoriach konkursowych: dachy strome, dachy, metalowe i dachy płaskie. Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę stowarzyszenia.
I na koniec pewien fakt z życia naszego mistrza lotów. Niektórzy pewnie nie pamiętają (a my z dumą przypominamy!), że Adam Małysz z zawodu jest dekarzem. Część źródeł podaje, iż w trakcie swojej kariery sportowej miał okres, w którym chciał zrezygnować z kariery i wrócić do wyuczonego zawodu. Szkoda takiego zdolnego sportowca, ale chętnie byśmy go przyjęli pod swoje dekarskie skrzydła.
A tymczasem (bez wsparcia ze strony Adama Małysza, ale przy wsparciu naszej wykwalifikowanej ekipy) wracamy do pracy i zapraszamy do kontaktu oraz na naszego facebook’a.