Blog

Remont dachu czy wymiana?

Remont dachu. Wymiana czy naprawa?

Okres letni już powoli za nami – co oczywiście nie oznacza, że sezon w naszej branży się skończył – ale chcieliśmy przypomnieć Wam o bardzo ważnej rzeczy. Nadszedł czas, aby lepiej przyjrzeć się dachowi z bliska i jeśli uznacie, iż to, co widzicie nie gwarantuje Wam spokojnej jesieni oraz zimy, to już teraz warto rozejrzeć się za firmą, która dokona wymiany pokrycia dachowego lub remontu dachu.

Przegląd dachu – czy to jest konieczne?

Jeśli nie jesteście pewni, czy to już ten moment, warto również skonsultować się z firmą dekarską, aby mieć pewność, że w trakcie jesiennych deszczy nic Wam z sufitu na nos nie będzie kapać.
Taka konsultacja to dobre rozwiązanie również dlatego, że często oceniając stan dachu samodzielnie można odnieść wrażenie, że nic już go nie uratuje, tylko całkowita wymiana. Często okazuje się, że nie trzeba podejmować, aż tak drastycznych i kosztownych kroków, a jedyne czego dach potrzebuje to remontu.

Kiedy dach można wyremontować?

  • blacha straciła kolor i pojawiły się niewielkie ogniska rdzy

Temu problemowi można w bardzo łatwy sposób zaradzić. Oczywiście trzeba usunąć ogniska rdzy i to koniecznie. Działamy, jak najszybciej, aby straty były jak najmniejsze, a kolor dachu można odświeżyć poprzez malowanie.

  • niewielka część pokrycia dachowego jest zniszczona (np. kilka dachówek)

Jeśli uszkodzeniu uległa niewielka część pokrycia, to naprawa jest jak najbardziej możliwa. Należy wymienić fragmenty i przynajmniej na jakiś czas groźba wymiany zostanie odroczona.

  • obróbki blacharskie są uszkodzone i powodują przeciekanie

Jeśli uszkodzenia są niewielkie, można je zdemontować (ew. wymienić na nowe) i położyć prawidłowo.

  • rynny są wygięte, uszkodzone, a w trakcie poprzedniej zimy na połączeniach można było zaobserwować zwisające sople lodu

W tym przypadku należy wymienić wadliwe rynny, ponieważ nie będą prawidłowo odprowadzać wody z dachu.

  • obróbka wokół komina straciła szczelność

To jeden z częstych problemów. Możliwe, że obróbka wokół komina straciła szczelność lub uszczelniacz wysechł i się wykruszył.

Warto pamiętać, że pokrycie dachowe nie psuje się nagle, nic nie dzieje się z minuty na minutę. Dobrze jest co jakiś czas wejść na dach i przyjrzeć mu się z bliska. Wcześnie wykryte uszczerbki da się łatwo usunąć, a ich eliminacja nie nadwyręży budżetu w drastyczny sposób.
remont dachu - wymiana czy naprawa