Nasz artykuł o Detalach w pokryciu blachą tytan-cynk cieszy się dużym zainteresowaniem i postanowiliśmy rozwinąć jeden z punktów, który w artykule potraktowaliśmy troszkę po macoszemu, a mianowicie część o rąbku stojącym. Nie będziemy opisywać, jak powstaje dach na rąbek stojący, a dokładniej jak się układa blachę na rąbek stojący – bo takie artykuły można znaleźć w sieci – i zapewne są one niezwykle interesujące dla fachowców i praktyków, ale nasz wpis kierujemy głównie do osób, które zastanawiają się, czy inwestować w blachę tytan-cynk czy też nie. Czy blacha tytan-cynk się opłaca? I dlaczego ten dach na rąbek stojący jest taki drogi?
Blacha tytan-cynk
Na początek kilka słów wyjaśnienia dlaczego nazywamy blachę tytan-cynk, a nie cynk-tytan. Jeśli już co nieco czytaliście, to zapewne wiecie, że prawidłowa nazwa to blacha cynkowo-tytanowa, ponieważ zawartość cynku wynosi ok. 99%, a tytan i inne metale to tylko niewielkie domieszki. Idąc tym tropem oczywiste jest, że nazwa cynk-tytan jest jak najbardziej prawidłowa, ale jakoś tak się złożyło, że funkcjonuje ona pod nazwą tytan-cynk (jeśli przeglądaliście strony producentów blach, na pewno zwróciliście uwagę, iż posługują się oni nazwą cynk-tytan, więc może już niedługo zaczną jej używać nie tylko profesjonaliści).
Dach na rąbek stojący i blacha tytan-cynk – czy warto?
Blacha tytan-cynk i pokrycie na rąbek stojący jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nasz dach ma niewielki kąt nachylenia (w takim przypadku dachówka lub blachodachówka nie sprawdzą się), który mieści się w przedziale od 5° do 25° tworząc przy tym szczelną powłokę bez przebijania jej. Blacha ta sprawdza się również podczas krycia elementów wypukłych, wklęsłych, kopuł i zaokrągleń. Z tego powodu jest idealnym materiałem do krycia obiektów sakralnych, pałaców, rezydencji, ale również dzięki swojemu industrialnemu charakterowi sprawdza się, jako poszycie na nowoczesnych, modernistycznych budynkach.
Kolejnym argumentem przemawiającym za tytan-cynkiem i samym rąbkiem stojącym jest unikalność w patynowaniu tego materiału, która sprawi, iż dach pozostanie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.
Dlaczego dach z tytan-cynku na rąbek stojący jest taki drogi?
Drogi, nie drogi – kwestia dyskusyjna, bo jak mówić o materiale, który ma żywotność ok. 100 lat, że jest drogi? Żywotność materiału warto rozważyć decydując się na rodzaj pokrycia, bo ma ona kluczowe znaczenie. Warto uświadomić sobie, że za swojego życia tego dachu nie będziemy remontować, a nawet więcej, nasze dzieci również nie będą musiały się martwić o dach. Blacha tytan-cynk to inwestycja i tak ją trzeba potraktować. Przyjmując takie myślenie zmienimy postrzeganie wyceny dachu.
I na koniec jeszcze tylko mała uwaga od nas odnośnie blachy tytan-cynk (zresztą już to kiedyś w jakimś poście pisaliśmy). Jeśli decydujemy się na tak drogi materiał to warto zadbać, aby trafił on w profesjonalne ręce, czyli trzeba koniecznie wybrać dobrego wykonawcę dachu na rąbek stojący.
Co może się stać, jeśli wybierzemy złą firmę dekarską pokazujemy w naszej galerii niedoróbek, a nasze możliwości prezentujemy w realizacjach, we wpisie o pokryciach dachowych na budynkach przy ul. Ariańskiej w Krakowie.
Wszystkich zainteresowanych, i tych niezdecydowanych oraz szukających dobrego wykonawcy dachu na rąbek stojący zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością podyskutujemy o zaletach i cenach. Czekamy na Państwa pod nr tel. 600 83 94 16.