Pamiętni bohaterowie komiksów z serii „Asteriks i Obeliks” bali się jednej rzeczy – aby niebo nie runęło im na głowy, dlatego najbezpieczniej czuli się w budynkach pod dachami. Od czasów walk rzymsko-walijskich dachy przeszły znaczną ewolucję zarówno co do formy/kształtu jak i pokrycia, niemniej jednak cały czas pełnią przede wszystkim funkcję ochronną przed opadami atmosferycznymi (deszcz, śnieg, grad ), a także przed promieniami słonecznymi i podmuchami wiatru.
Nie można pominąć funkcji dekoracyjnej dachów i ich konstrukcji, która szczególnie w nowoczesnych realizacjach, często „przechodzi” i łączy się z elewacją stając się jej integralną częścią. W dzisiejszym wpisie postaramy się Państwu przybliżyć rodzaje dachów z którymi spotykamy się w trakcie realizacji pokryć dachowych. W kolejnych wpisach będziemy się rozprawiać z poszczególnymi rodzajami dachów pisząc o ich zaletach i wadach.
Podział dachów ze względu na kształt
- dach czterospadowy
- dach dwuspadowy
- dach hełmowy
- dach kopulasty
- dach krążynowy
- dach mansardowy
- dach naczółkowy
- dach namiotowy
- dach pogrążony
- dach półszczytowy
- dach pulpitowy
- dach szedowy
- dach wieżowy
Podział ze względu na pokrycie
Pokrycia naturalne
- Pokrycia ze słomy lub trzciny
- Pokrycia z drewna – gont drewniany, wióry osikowe, dranica,
- Pokrycia z kamienia – łupek
- Zielony dach
Sztuczne pokrycia dachowe
- dachówka
- blacha dachowa
- gont bitumiczny
- papa
- powłoki natryskowe
A na obrazku po kolei rodzaje dachów:
A – płaski, B – jednospadowy, C – dwuspadowy, D – trójspadowy, E – czterospadowy, F – naczółkowy, G – półszczytowy, H – mansardowy, I – uskokowy, J – wklęsły, K – pilasty, L – dwukrzywiznowy, M – namiotowy, N – rombowy, O – hełm ośmiokątny(wieżowy), P – wieżowy, R – stożkowy, S – kopulasty (źródło. p. Adam Świergul)