Blog

Jak wybrać najlepszą dachówkę?

Jak wybrać najlepszą dachówkę?

Temat na dzisiaj – dachówka (tutaj nasza oferta na pokrycia z dachówek), a dokładniej jaką dachówkę wybrać, typy, rodzaje i co w trawie piszczy, czyli mały przegląd dostępnych na rynku firm.

Na początek trochę podstaw, czyli rodzaje dachówek. Informacje, które tutaj podamy dla wielu nie są niczym nowym, tak jak i niczym nowym jest dachówka na polskim rynku. Niemniej jednak, aby tych nieobeznanych z tematem wprowadzić mamy dwa główne rodzaje dachówek:

  • cementowe – wykonane z betonu pokrytego powłoką szkliwa ceramicznego; charakteryzują się niższa ceną, ale również mniejszą trwałością; ważną informacją jest to, iż jest ona zdecydowanie lżejsza od ceramicznej odpowiedniczki;
  • ceramiczne – wykonane z gliny ceglarskiej, o dużej trwałości i wytrzymałości na uszkodzenia. Mogą być naturalne, angobowane lub glazurowane (więcej tutaj).Różnią się między sobą finalną powłoką, od matowej, chropowatej (naturalne), aż po lśniące (glazurowane).

Ważne! Ze względu na wagę dachówek warto decyzję o jej rodzaju podjąć już na etapie projektowania. Konstruktor musi jej wagę uwzględnić w swoich obliczeniach i przygotować odpowiednią konstrukcję więźby.

Typy dachówek. Najczęściej spotyka się 3 typy dachówek – karpiówkę, esówkę zwaną też holenderką oraz mnicha-mniszkę. Na dole poglądowo przykładowe dachówki.
Karpiówka – jedna z najstarszych form dachówek. Płaska i wąska najczęściej z owalnym zakończeniem (noskiem) – na rynku dostępne są również zakończenia proste, sześciokątne, łukowe. Karpiówka układana jest na dwa sposoby:

  • w koronkę, gdzie na każdą łatę przypadają dwa rzędy dachówek przesuniętych względem siebie i;
  • w łuskę – na każdej łacie leży jeden rząd dachówek.

Esówka (znana również jako holenderka) – nazywana ze względu na swój charakterystyczny przekrój w kształcie litery S. Esówkę montuje się na łatach za pomocą zaczepów. Niewątpliwą zaletą tego typu dachówki jest możliwość użycia jej podczas remontu dachu (renowacji poszycia), ponieważ posiada ona przesuwne zaczepy, które umożliwiają przesuwanie zaczepów i dostosowanie ich do istniejących łat. W efekcie eliminuje się problem docinania. Wykonany z esówek dach charakteryzuje się szczelnością pokrycia.
Na koniec w grupie najpopularniejszych typów dachówek mamy dachówkę mnich-mniszka. Na początek od razu wyjaśnienie skąd nazwa i od razu powiem, że najprostsze wyjaśnienie, jakoby wyglądem dachówka nawiązywała do mnichów nie jest właściwe – ta zwyczajowa nazwa wzięła się stąd, iż dachówką tą kryto głównie obiekty sakralne. I ot cała tajemnica wyjaśniona.
Dachówka ma podłużny i korytkowy kształt, po ułożeniu tworzy szczelne pokrycie, mocuje się ją za pomocą specjalnych klamer. Cechuje je wyjątkowa trwałość i tradycyjny wygląd.

Producenci dachówek
Jak to na dobrze rozwiniętym rynku bywa, do wyboru, do koloru. Każda z firm (lista poniżej) posiada w swojej ofercie dachówki różnych typów i kolorów. Każda z nich posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Lista producentów:

  • Meyer-Holsen
  • Wienerberger/Koramic
  • IBF Boleslawiec
  • Röben
  • Bogener
  • Creaton
  • Jungmeier
  • Meindl
  • Braas/RuppCeramika
  • Tondach
  • FCB Ceramika

Którą firmę wybrać? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie nie pochylając się nad projektem dachu i nie znając wymagań inwestora. Z doświadczenia powiem, że dobrze jest skonsultować się z wykonawcą pokrycia (tym bardziej jeśli posiada dobre i długoletnie doświadczenie), który podpowie i doradzi. Warto poszukać również informacji na forach internetowych na temat konkretnego modelu/producenta. Często internauci posiadają naprawdę dobrą wiedzę i doświadczenie z konkretną dachówką. Im więcej informacji, tym lepiej.

I na koniec jeszcze taka uwaga. Wybierając dachówkę warto pamiętać o najważniejszym – nawet najlepszą należy powierzyć w dobre i fachowe ręce.
Zapraszam do kontaktu.

*Obrazek z nagłówka pochodzi ze strony https://pl.wikipedia.org/wiki/Dachówka_mnich_i_mniszka