Blog

Detale w pokryciu dachu blachą tytan-cynk

Blacha tytan-cynk to materiał luksusowy nie tylko ze względu na cenę, ale o wyjątkowości tego materiału świadczy przede wszystkim to, iż zastosować go można nie tylko na dach zapewniając sobie niespotykany u sąsiadów efekt, a prawdę powiedziawszy nawet na dachu wygląda zjawiskowo i nowocześnie. 100 letni okres użytkowana czyni go materiałem idealnym. I właśnie o tytan-cynku i o tym, co z niego można wyczarować będzie nasz dzisiejszy wpis.
Oczywiście to co dzisiaj napiszemy to tylko typowe zastosowania blachy tytan-cynk, ale postaramy się dodać zdjęcia z własnych realizacji, abyście mogli zobaczyć jak ta blacha wygląda „na żywo”, a nie tylko na pięknych zdjęciach producentów.

Tytan-cynk jako łuska na nietypowych i trudnych powierzchniach
Łuska to niezwykle efektowny sposób układania blachy tytan-cynk. Ten sposób układania głównie można spotkać na zabytkach i tak, niestety przez cenę, jaką trzeba zapłacić, aby cieszyć się tym pokryciem. Drugim powodem jest to, że łuska wprost idealnie nadaje się do układania na wszelkich wypukłościach, czyli kopułach (czego również w zabytkach nie brakuje).
Łuska może być kwadratowa lub w kształcie rombu (ta chyba na zabytkach częściej spotykana) i układana jest na zakład (jedna łuska zahacza o drugą o specjalny zamek – rąbek płaski). Łuski poza kopułami idealnie nadają się do wykańczania wież, lukarn, kominów oraz krawędzi dachów, jak również jako okładzina na powierzchnie pionowe budynków, a dzięki mnogości kształtów i rozmiarów dają wprost nieograniczone możliwości aranżacji tworząc niepowtarzalne efekty końcowe.
Blacha tytan-cynk

Blacha tytan-cynk jako okładzina na ściany
Nowoczesna architektura śmiało wkracza do Polski i coraz więcej inwestycji, nie tylko prywatnych, ale również tych prowadzonych przez deweloperów jest tworzonych w duchu minimalizmu, dla którego blacha tytan-cynk jest wprost idealnym materiałem wykończeniowym.
Poza łuską w kształcie rombu (którą również możemy pokryć pionowe powierzchnie) stosuje się łuskę kwadratową (nawet o dużym formacie), która daje możliwość krycia dużych powierzchni i uzyskanie interesujących wykończeń. Drugim typem wykończenia ścian jest sama blacha, którą podobnie jak na dachu układa się na rąbek. Tworzy ona trwałą i niewymagającą konserwacji szczelną powierzchnię, która (jeśli zastosowana była blacha gołowalcowana) z biegiem czasu spatynuje w niepowtarzalny i unikalny sposób. Na koniec warto dodać tylko, że tytan-cynk jest pod jeszcze jednym względem materiałem idealnym – pięknie łączy się z drewnem, klinkierem, czy też dachówką – jest materiałem spinającym w całość wygląd budynku/dachu.
Blacha tytan-cynk

Rąbek stojący jako blacharski majstersztyk
Na koniec tylko kilka słów na temat klasycznego zastosowania blachy tytan-cynk, czyli pokrycia dachu na rąbek stojący. Bez wątpienia możemy powiedzieć, że rąbek stojący jest niezwykle efektowny, ale niestety taki dach kosztuje sporo i to z dwóch powodów.
Powód numer 1 to oczywiście materiał, który jest, nie ukrywajmy bardzo drogi, ale co więcej rąbek i same obróbki zabierają dużo blachy.
Powód nr 2 – koszty robocizny, które nie są małe. Pokrycie dachu blachą tytan-cynk na rąbek wymaga dobrego fachowca, wiedzy i czasu, natomiast dobrze wykonany dach będzie nam służył wiele lat i ten okres użytkowania zrekompensuje wyższe nakłady poniesione na samym początku, czyli innymi słowy mamy święty spokój z dachem na długie lata.
Blacha tytan-cynk

Na koniec przyznamy tylko, że oczywiście nie pisaliśmy o tytan-cynku bezinteresownie. Wykonujemy dachy, kominy, wszelkie obróbki blacharskie z wykorzystaniem tej blachy, a korzystamy z produktów firmy Rheinzink.

Poniżej postaramy się stworzyć małą galerię dachów pokrytych blachą tytan-cynk. Zapraszamy do oglądania i oczywiście do kontaktu – z przyjemnością wycenimy Twój dach.

*Zdjęcia w artykule pochodzą ze strony www.rheinzink.pl.