Blog

Blacha dachowa

Blacha dachowa

Kontynuując serię artykułów poświęconą dachom w niniejszym wpisie zajmiemy się pokryciem dachy z blachy . Każdy kto rozpoczyna swoją przygodę z budową domu na pewnym etapie staje przed wyborem rodzaju pokrycia dachowego. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się blacha dachowa, która może przybierać różne kształty, tym samym może różnić się od siebie znacząco.

Na rynku dostępne są:

  • blacha płaska
  • blacha profilowana – blacha falista, blacha trapezowa
  • blachodachówka

Blachy mogą być również wykonane z różnych materiałów, m.in. ze:

  • stali – najpopularniejszy materiał na blachę i zarazem najtańszy, wymaga zabezpieczenia antykorozyjnego poprzez ocynkowanie oraz pokrycie farbą;
  • miedzi – niezwykle odporny na korozję, ale kosztowny sposób wykończenia dachu. Z czasem miedziane dachy przybierają zielonkawy odcień (na skutek patynowania);
  • aluminium – najlżejszy materiał wykorzystywany do pokryć dachowych. Odporny na korozję, ale miękki i wymagający odpowiedniego traktowania materiał;
  • tytan-cynku – stop cynku i tytanu, odporny na warunki atmosferyczne i długowieczny materiał. Szacuje się żywotność takiego dachu na 80-100lat. Podobnie jak w przypadku miedzi ulega patynowaniu do szaroniebieskiego lub grafitowego koloru.

Blacha płaska dostępna jest w zwojach lub arkuszach, które układa się na sztywnej i pełnej konstrukcji dachowej. Zwyczajowo taką konstrukcję wykonuje się z płyt OSB, oczywiście całość należy zaizolować specjalną folią.
Niektórzy producenci blach dachowych posiadają w sprzedaży arkusze blachy z przetłoczeniami pionowymi, a nawet gotowymi rąbkami stojącymi. Taką blachę można w szybki i łatwy sposób zamontować na poszyciu dzięki specjalnym zatrzaskom.
Blacha falista, trapezowa (ogólnie rzecz ujmując blacha profilowana) to najbardziej tradycyjne pokrycie wśród blach dachowych. Dostępne są w arkuszach, o różnym kształcie profili (fali oraz o kształcie trapezu – stąd nazwy), produkowane głównie ze stali, ale również z aluminium lub miedzi.
Najważniejsze przy tym typie blachy jest jej wykończenie. Tradycyjnie wykonuje się je poprzez nałożenie na blachę kilku warstw farby ochronnej nadającej malowanej powłoce pożądany kolor.
Blachę trapezową, falistą montuje się do konstrukcji dachowej przy pomocy kontrłat oraz łat.

Blachodachówka – najpopularniejszy materiał na pokrycia dachowe. Blachodachówka to nic innego jak blacha, która swoim wyglądem po ułożeniu na więźbie przypomina dachówkę. Dostępna jest w postaci arkuszy z wytłoczeniami, najczęściej wykonana jest ze stali zabezpieczonej ocynkiem lub alucynkiem. Z wierzchu blachodachówka zabezpieczona jest farbą antykorozyjną.